Rok 2016. Zmierzch Ikon

Podczas piątkowej, przybarowej posiadówy, dobry znajomy rzucił w gwarną przestrzeń zwerbalizowaną myślą, że być może jednak trochę histeryzujemy. Przecież ludzie umierają jak umierali, a gwiazdy tracą swoją fizyczną formę jak traciły. I jak będą tracić. Nam pozostaną za to ich płyty, książki, filmy. Cieszmy się zatem, że będzie cokolwiek, bo to cokolwiek to i tak już cholernie dużo.

david-bowie-in-1976-006-horz

Gdzieś indziej było, że ten nieszczęsny rok 2016 to wcale nie taki gorszy niż 2015, czy 2014 – przynajmniej jeśli o tę umieralność chodzi. Cóż, o ile z pierwszym można dyskutować, o tyle drugie jest już nieprawdą. Są statystyki*. Upiorne statystyki. Taki czas. No ok, ale do czego zmierzam. Ten nieszczęsny 2016, poza tonami społeczno-politycznej gnojówki jaka wylała się na ulice, do naszych domów i w końcu głów, uzmysłowił nam trzy prawdy, od których, co zrozumiałe, staramy się uciekać każdego dnia:

1ea992-horz
1) Życie to cholernie krótka, krucha i ulotna impreza. Ostatnią jestem osobą, która mogłaby wam wskazać, jak w takim razie się bawić, żeby „na łożu śmierci nie dojść do wniosku, że nie żyło się wcale” (H. D. Thoreau), zatem pozostańmy z tą prostą konstatacją.
2) Decyzja o wymeldowaniu może przyjść do ciebie, czy twoich bliskich w każdej chwili, nieważne, czyście dziś zdrowi jak tytani. Pstryk i po sprawie.
3) Odchodzą IKONY. Artyści, myśliciele, ludzie ze świecznika, którzy wydawali nam się wieczni, a ich trwanie obok nas niepodważalne, umierają fizycznie. W 2016 kumulacja nazwisk z samej góry listy płac była absurdalna, a luki, które przez nią powstały mogą być zapełnione jedynie dziełami, które pozostawili. I wcale nie chodzi o to, że starzy odchodzą, a młodzi nie robią niczego godnego uwagi. Bynajmniej! Mogę cały dzień wymieniać świeżych artystów robiących rzeczy absolutnie niebywałe. Rzecz po prostu w tym, że pada pewien piękny system – system żywych Ikon, a na nastanie nowego liczyć będzie mogło dopiero któreś tam pokolenie po nas. O ile w ogóle, w dobie social mediów i łatwego dostępu do wszystkiego, coś takiego będzie jeszcze możliwe.

24tmag-ali-slide-e4ij-superjumbo-horz

Najpewniej jesteśmy ostatnim pokoleniem, które miało ten zaszczyt współistnieć na jednej planecie,w  jednym czasie, z ludźmi, którzy stworzyli dla nas sporą część kultury i popkultury. Piękne to i gorzkie zarazem. Zawsze jednak wzruszające.
Tak, 2016 był rokiem szczególnym.
Szczęśliwego nowego… Wasze zdrowie. 

STAR TREK

489682732-horz

statystyka-2

statystyka-1

static1-squarespace

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s